Yıldız Yangın Söndürme Sistemleri - İzmir

Karbondioksit Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Karbondioksit Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

KARBONDİOKSİT GAZI ( CO2 ) NEDİR?
Elektriksel olarak iletken olmayan, kokusuz, renksiz, havadan 1,5 kat daha ağır, buharlaştığında kalıntı veya artık bırakmayan, B ve C sınıfı yangınlarda ortamın oksijen miktarını düşürerek söndürme etkisi gösteren, yangın söndürücü gazdır.

etkinlikETKİNLİK
Karbondioksit %98 saflıkta depolanıp yangının üzerine uygulanarak söndürmede kullanılan en eski gazlardan biridir. Karbondioksit uygulanan alandaki bağıl oksijen yoğunluğunu azaltarak, yangının sürmesi için gerekli olan oksijen yoğunluğunun altına düşmesini sağlayarak boğma etkisi gösterir. Karbondioksit, renksiz yangın söndürme için uygun olan, kokusuz, elektriksel iletkeni olmayan, bir asal ( inert ) gazdır. Basınç altında sıvı olarak bulunan karbondioksit, atmosfere doğrudan serbest bırakıldığında gaz hale geçerken, katı kuru buz oluşturur. Karbondioksit gazı, havadan yaklaşık 1,5 kat ağırdır. Karbondioksit gazının söndürme etkisi boğma biçimindedir. Ortam sıcaklığında yarattığı birkaç derecelik soğuma, yangına soğutma etkisi yaratmayacak şekilde küçüktür. Boğma etkisini, havadaki oksijenin veya buhar haldeki yakıtın konsantrasyonunu azaltarak veya her ikisini birden yanmanın duracağı düzeye getirir ve yangını söndürür.

temizlilkTEMİZLİK
Su, köpük ve kimyasal toz gibi yangın söndürme elemanlarının uygulamalarından elde edilen deneyimler,bu tip söndürücülerin korunan
hacimlerinde ve ekipman üzerinde hasar ve temizlik problemleri yarattığını göstermiştir.Buna karşılık CO2 gazı temiz bir söndürme elemanı olup özellikle elektrikli ve elektronik ekipmanların bulunduğu hacimlerde kullanıldığında yangın sonrası hiçbir temizlik ihtiyacı doğurmaz.

Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılanen eski ve en yaygın gazdır. Boğma etkisinden dolayı da insan bulunan mahallerde kullanılmaz. Solvent yangınlarında etkin ve ucuz bir söndürme yöntemidir. Lokal söndürme de kullanılan tek gazdır. Co2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki oksijen yoğunluğunu düşürerek yangını söndürmektedir.

kornondioksitDÜŞÜK BASINÇLI SİSTEMLER
Düşük basınçlı karbondioksit sistemleri, yüksek miktarda söndürücüye ihtiyaç duyulan mekânlar da toplam hacim koruma uygulamalarında kullanılır

YÜKSEK BASINÇLI SİSTEMLER
Yüksek basınçlı karbondioksit sistemleri, hem toplam hacim hem de lokal koruma uygulamalarında kullanılmaktadır.

Lokal Uygulama Alanları
* Toplam hacim uygulamaları
* Güç aktarım odaları
* Jeneratör güç setleri
* Motor odaları
* Kayıt odaları
* Bilgisayar odaları
* Yanıcı sıvı depolama alanları
* Boyama kabinleri
* Arşivler
* Basımevleri
* Endüstriyel fırınlar